З початком масових ракетних атак та відключення електроенергії буквально по всій Україні, мабуть, кожен помітив, наскільки є важливим мобільним зв’язок. Причому часто можна було спостерігати різні випадки: або мережа переставала працювати ледь не одразу і неможливо було ні до кого навіть додзвонитись (не кажучи про мобільний інтернет), або мобільний зв’язок просто погано працював, або ж працював лише упродовж деякого часу (від однієї години до восьми). Або взагалі може виникати ситуація, що в окремих районах чи вулицях зв’язок найкращий, а в якісь там ніби сліпа зона і взагалі нуль зв’язку. З чим це все пов’язано?
Думаємо, ви бачили, гуляючи чи подорожуючи вашою місцевістю або на дахах будинків або на великих штирях в полі антени (хто не знає як це виглядає — пікчі знизу). Ось ці антени, грубо кажучи, є базовою станцією, через яку відбувається передача даних мобільною мережею, а з нею і в інтернеті.
Кожна така антена має певну діаграму спрямованості — по ній можна визначити, в якому напрямку в просторі найкраще поширюється зв’язок. Відповідно, завдяки системі таких базових станцій будується покриття мобільної мережі.
А тепер що відбувається при відключенні світла: деякі базові станції мають при собі акумулятори, але вони мають обмежений термін роботи — як правило від години до восьми. Тому коли світло вимикається по всьому району чи місту зв’язок буде ще триматись деякий час, однак через те, що акумулятори мають обмежену ємність, самі базові станції передають дані повільніше.
Якщо ж відбуваються відключення у деяких місцях, а не глобально, то відповідно не всі базові станції “лягають” і тому місцями покриття буде кращим, а місцями його зовсім не буде, адже там або антени що працюють не можуть доставити свій сигнал, бо ви далеко, або перешкод при поширенні сигналу від антени настільки багато (наприклад, це часто можуть бути забудови), що сигнал, який передає дані через антену просто згасає на шляху до вас.
Планування мереж, розробка базових станцій та антен для них є одними з найважливіших завдань сьогодення. Тому зараз, на Радіотехнічному факультеті цьому приділяється багато уваги. Але це далеко не єдиний напрям в котрому розвиваються наші студенти